Toparlanıyoruz

İTİRAZIMIZ ANITLAR YÜKSEK KURULU’NDA GÖRÜŞÜLDÜ. SALAMİS SİT ALANI’NDAKİ DEĞİŞİKLİKLER İPTAL

Salamis

Hatırlanacağı üzere, Anıtlar Yüksek Kurulu Nisan ayı sonunda yaptığı toplantıda, 1995 yılında belirlenen “Salamis Arkeolojik Sit Alanı” içerisinde yer alan bazı özel mülklerin, 2. dereceden 3. dereceye ve 2. dereceden 1. dereceye geçişleri hususunda bir karar üretmiş; konu basına yansımış ve değişik kesimlerden karara karşı tepkiler ortaya konmuştu.

Toparlanıyoruz Hareketi, uygulanan yöntemin Eski Eserler Yasası’na uygun olmadığı ve devleti ağır zarara uğratacağı iddiasıyla, ayrıca emsal olabilecek bu kararın ileriye yönelik sit alanları katliamlarına yol açacağı gerçeğinden hareketle; ilgili kararının iptali için Anıtlar Yüksek Kurulu’na başvuruda bulunmuştu.

Toparlanıyoruz Hareketi’ne aktarılan bilgiye göre, ilgi dilekçe 6 Haziran 2017 tarihli Anıtlar Yüksek Kurulu toplantısında görüşülmüştür. Hareketin konu ile ilgili itirazını gündeme alıp değerlendiren Anıtlar Yüksek Kurulu, 25/04/2017 tarih ve 585 nolu kararını geri çekmiştir.

Bu bağlamda, konunun toplum adına takipçisi olmayı ısrarla sürdüren Toparlanıyoruz Hareketi, hukuk kuralları çerçevesinde verilen hak arama mücadelesinde, hak edilenin alınılabileceğini bir kez daha ortaya koymuştur. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Toparlanıyoruz Hareketi

Comments

comments

Yazar Hakkında Tüm yazıları gör

Toparlanıyoruz