Toparlanıyoruz

CUMHURBAŞKANINA ÇAĞRIMIZDIR: MİLLETVEKİLLERİMİZ TOPLUMUN GELECEĞİNİ ÇALIYOR!

Kuruluşundan itibaren gerek ilgililere yaptığı yazılı uyarılarla, gerekse medya aracılığı ile gündeme getirdiği ve Anayasa ile Devlet Planlama Örgütü Yasasında öngörülen “plan” “program” kavramlarına dikkat çeken Toparlanıyoruz Hareketinin çabaları, ne yazık ki milletvekillerimiz tarafından ciddiye alınmamaktadır. Bu bağlamda, Cumhurbaşkanı tarafından gerekçeli olarak Meclise geri gönderilen Eski Eserler (Değişiklik) Yasasının değiştirilmeden Meclis Alt Komitesinden ivedilikle geçirilmesi ibret vericidir.

Yaklaşık iki yıldan beri konuyu yakından takip eden Toparlanıyoruz Hareketi, tüm gelişmeleri içeren bir yazı ile Cumhurbaşkanını bilgilendirip Anayasanın kendisine verdiği yetki çerçevesinde ilgi yasanın engellemesini talep etmiştir. Bu bağlamda Meclise gerekçeli olarak Cumhurbaşkanı tarafından iade edilen sözkonusu yasa maalesef değiştirilmeden, ikinci kez , yayınlaması için Cumhurbaşkanına gönderilme aşamasındadır.

Görünen odur ki, Mecliste toplumu temsil eden siyasilerimiz; Turizmin sürükleyici sektör olduğu söylemlerinin aksine, bu sektörün gerçek girdisi olan “kültürel mirasın” yok olmasını sağlayacak ilgi yasa değişikliğinin yaratacağı yıkımı görememektedirler.

Sayın Cumhurbaşkanından beklentimiz; Anayasanın kendisine verdiği yetkiyi kullanıp konuyu Anayasa Mahkemesine göndermesi ve Milletvekillerimizin ekonomik akıldan yoksun bu davranışlarından, toplum adına kültürel mirasımızın korunmasını sağlamaktır.

 

Temiz Toplum Derneği

(Toparlanıyoruz Hareketi)

Comments

comments

Yazar Hakkında Tüm yazıları gör

Toparlanıyoruz