Toparlanıyoruz

‘Duyarlı kamuoyu, doğru denetim, sorumlu yönetim’ için küçük bir adım: Mağusa’daki usülsüz taşocağı kira anlaşması iptal edildi.

Othello Kale Girşi

Othello Kalesi ve çevresinin restorasyon öncesi halini hatırlayanlar, restorasyon sonrasında bölgedeki tarihi güzelliğin tekrar nasıl gün yüzüne çıktığını farkedeceklerdir. Ne yazıktır ki, Avrupa Birliği ve BM’in finansal desteği olmasına rağmen, ilk aşaması tamamlanan restorasyon işlemlerinin devamına uzun süreden beri bir türlü geçilememişti.

Sorun neydi?

Bakanlar Kurulu, Ocak 2015’te Gazimağusa’da Serbest Liman içerisinde eski eser niteliğinde buluan bir taşocağını Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürlüğü kontroluna vermişti. Amaç, bu taşocağının Gazimağusa surları ve Gazimağusa çevresinde bulunan diğer eski eserlerin restorasyon işlemlerinde kullanılmasıydı. Ancak, bahsi geçen daire, taşocağından taş çıkarma işlemi için hizmet alımına gitmek yerine, usulsüz olararak taşocağını 10 yıllığına özel bir şirkete kiralamıştı. Böylelikle tanesi 10TL civarına mal edilebilecek ve aslında devlete ait olan taşlar için 35Euro gibi uçuk rakamlar talep edilmiş; bir şekilde devletin kendi malını değerinin çok çok üzerinde bir fiyatla satın alması gibi mantıksız ve sorumsuz bir durum ortaya çıkmıştı. Ne var ki, proje destekçileri, bu şartları kabul etmedi ve restorasyon işleri askıya alındı.

Peki sonrasında ne oldu?

Toparlanıyoruz Hareketi, usulsüzlüğün bilgisi dahiline geldiği andan itibaren harekete geçmiş, dönemin CTP-BG ve UBP koalisyonu Bakanlar Kurulu’na ve Turizm ve Çevre Bakanı’na usulsüzlüğü bir dilekçeyle aktarmıştır. Bunula kalmayıp konuyu Cumhurbaşkanı’nın, diğer siyasilerin ve sivil toplum örgütlerinin de bilgisine getirmiş, Başbakanlık Denetleme Kurulu’na başvurmuştur. Denetleme Kurulu’ndan net bir cevap alınamayınca, Mağusa İnisiyatifi’yle eş zamanlı olarak konuyu Yüksek Yönetim Denetçisi’ne de aktarmıştır.

Yüksek Yönetim Denetçisi’nin 2 Ağustos 2016 tarihli raporu da bu usulsüzlüğü belgelemiş ve şirketle olan sözleşmenin fesih edilmesi gerektiğini belirtmiştir.

 Son durum nedir?

Sonrasında konuyla ilgili bir gelişme gözlemleyemeyen Toparlanıyoruz Hareketi; 2 Kasım 2016 tarihinde Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile görüşerek Yüksek Denetçi’nin raporunda belirtildiği gibi kiralama işleminin feshedilmesi ve kiralamanın usulüne uygun olarak ihaleye çıkılıp, projenin bir an önce başlatılması yönündeki talebini iletti.

Sayın Bakan sözleşmenin iptal olduğunu ertesi hafta içerisinde Hareket gönüllülerine sözlü olarak bildirmiş; böylelikle iki seneye yakın bir zamanı alan mücadele, kaybedilen değerli zaman haricinde, olumlu sayılabilecek bir sonuç vermiştir.

Yaşananlardan anlaşılacağı gibi, ülkemizde usulsüzlüklerle mücadele uzun soluklu ve meşakatli mücadelelerdir. Bu sebeple sivil toplum örgütlerinin, derneklerin, kuruluşların ayni hedefe ulaşmak için güçbirliği yapmaları elzemdir. Toparlanıyoruz Hareketi bu bağlamda alınan olumlu neticeden ötürü emeği geçen tüm diğer sivil toplum örgütlerini ve bireyleri tebrik eder

Genellikle siyasileri eleştimek zorunda kalan Toparlanıyoruz Hareketi, bu icraatından ötürü Sayın Bakan Fikri Ataoğlu’na da teşekkür eder, gerek Sayın Ataoğlu’nun, gerekse diğer yöneticilerin tüm icraatlarında bu hassasiyeti göstermelerini temenni eder.

Comments

comments

Yazar Hakkında Tüm yazıları gör

Toparlanıyoruz