Toparlanıyoruz

Kaygımız Yaptıklarınızın, Yapacaklarınızın Garantisi Olmasındandır!

toparlanıyoruz

Bir süredir gündemde seyrüsefer ruhsatının kaldırılması ve yerine akaryakıt ücretlerinde artış yapılması tartışmaları yer almaktadır. Açıktır ki; bu konuda karar alınmadan önce dünyadaki uygulama örnekleri, ülkemizin koşulları, uygulanabilirliği ve etkileri kapsamında bir tartışma ortamı yaratılması; sağlıklı bir karar üretilmesi için gereklidir.  Artık toplum olarak yanlış siyaset ve yönetme biçimlerinin mağduru olmak istemiyoruz. Kaygımız; yönetenlerin yaptıklarının, yapacaklarının garantisi olmasındandır. Bu nedenle Toparlanıyoruz Hareketi olarak, konuyla ilgili aşağıdaki düşüncelerimizi beyan etme ihtiyacı duyuyoruz.

1. Akaryakıt ücretlerine seyrüsefer harcının ilave edilmesine gerekçe olarak, seyrüsefer ruhsat harçlarının toplanamaması gösterilmektedir. Bu gerekçe, yöneticilerin görev ve yetkilerinin üstesinden gelmekteki aciz durumlarını bir kez daha göstermektedir.

2. Seyrüsefer harçlarındaki uygulama değişikliği konusunda, diğer birçok konuda olduğu gibi, “şeffaflık” ilkesi yine gözardı edilmektedir. Belirsizlik ortamında, “oldu bitti”ye getirilerek yapılan plansız işlerin acısını çok çektik. Yapılması planlanan değişiklikle ilgili çalışmanın kamuoyu ile açık olarak paylaşılması ve sağlıklı bir tartışma zemininde sonlandırılması gerekmektedir.

3. Bu konunun gündeme getirilmesine neden olan durum; yönetenlerin görev ve yetkilerini kullanamaması, gerekli denetimi yapamamasıdır. Hal böyleyken, yeni önerinin hayata geçirilmesi halinde doğacak denetim ihtiyacı nasıl giderilecektir? Yönetenlerin görev ve yetkilerini yerine getiremedikleri bir durumda; en doğrusu belki de bulundukları makamları daha fazla işgal etmemeleridir.

Toparlanıyoruz Hareketi

(Temiz Toplum Derneği)

 

Comments

comments

Yazar Hakkında Tüm yazıları gör

Toparlanıyoruz