Toparlanıyoruz

Bir Haberin Düşündürdükleri: Mangal Partisi!

11720578_10153450901398616_2017502457_n

Dün basında çıkan bir haberden Meclis Genel Kurulu’nun yeterli milletvekilinin hazır olmaması nedeniyle  nisabı oluşturamadığını ve birleşimin yapılabilmesi için 15 dakika ertelendiğini öğrendik.

Milletvekilleri neden yoktu? Henüz geçtiğimiz hafta Su Andlaşması’nın imzalanması için hükümete baskı yapan milletvekilleri neden Meclis oturumlarına katılmıyor? Hükümet milletvekilleri neden Meclis toplantılarına yeterince katılım göstermiyor? Meclis’in Perşembe günleri “denetim” amaçlı toplanmasından olabilir mi? Milletvekillerimiz hükümetin denetlenmesinin önemsiz birşey mi olduğunu düşünüyorlar?

Su konusunda bir uluslararası andlaşma problemi varken; ödenemeyeceği söylenen maaşlar, tehdit unsuru haline getirilen bir ekonomik paket, sağlığa zararlı yakıt alımı; dövülen, tecavüz edilen ve öldürülen kadınlarımız, trafiğe kurban verdiğimiz çocuklarımız, gençlerimiz, tehdit oluşturan radyasyon cihazımız, yolsuzluklar, okullarımızda sıcak su torbası ile derse giren gençlerimiz, hastanelerimizde sorunlar, çevre sorunlarımız devam ederken…

2016 Bütçesinde bütçe açığı “699 Milyon 452 Bin Türk Lirası” iken; bütçe içerisinde birçok sorgulanması gereken kalemler varken… Siz milletvekillerimiz, hiç rahatsızlık duymuyor musunuz? Bu hali ile 2016 bütçesini nasıl imzaladınız! Hiç incelemediniz mi?

Sizi, 8 bin-10 bin tl maaş alın, koruma ve ücretsiz benzinli araçlarla gezin, dokunulmazlığınız olsun, ömür boyu milletvekili emekli maaşı alın diye değil! “SORUMLULUK” alın diye seçtik. Etki alanınız, yetki alanınızdan fazla olsun diye seçtik!

Cumhurbaşkanımız toplumsal sorunlara neden müdahele etmiyor. Bakanlar Kurulu’nu toplayıp toplumsal konuları neden gündem haline getirmiyor?

Cumhuriyet Meclisi’nin internet sitesinde, neden en son 09/11/2015 deki meclis tutanakları var? 2016 bütçesinden; “20 milyon 963 bin 500 tl” alacak olan Cumhuriyet Meclisi, tutanakları internet sitesine yükleyecek para ve personele sahip değil mi? Ya da tasarım hizmeti aldığı DAÜ Bilgi İşlem Merkezi’nin desteği ile bu sorunu neden çözemiyor?

Mevcut hükümet, kendini “Reform Hükümeti” olarak adlandırdığına göre! Meclis’e gitmeden toplumsal sorunları nasıl aşmayı düşünüyor?

Meclis,

kanun yapmadan, değiştirmeden, kaldırmadan sorunlar nasıl düzelecek?

Hükümeti ve Bakanları denetlemeden şeffaf bir devlet nasıl olacağız?

Bütçe ve kesin hesap kanun tasarılarını görüşmeden mali durumumuz nasıl düzene girecek?

Anayasa’nın diğer maddelerinde yer alan görev ve yetkiler milletvekilleri tarafından yerine getirilmezse ortada bir devlet, bir hükümet var diyebilir miyiz?

Sorumluluklarını yerine getirmeyen Bakanlar ve Meclis oturumuna katılmayan Hükümet milletvekilleri varken bir hükümetin adı Reform Hükümeti olabilir mi?

Bunun ayıbı yok, açık açık söyleyin eğer Meclis’te toparlanamıyorsanız gelin Mangal Partisi’nde toparlanalım!!

Tevfik Aytekin

(Toparlanıyoruz Gönüllüsü)

Comments

comments

Yazar Hakkında Tüm yazıları gör

Toparlanıyoruz