Toparlanıyoruz

Anıtlar Yüksek Kurulu Mendirek’ten Haberdar mı?

12179428_10153690861208988_1959035314_n

Gerek yazılı basında, gerekse sosyal medyada gündeme gelen ve tepki toplayan, Girne Antik Limanı’ndaki mendirek yürüyüş yoluna Girne Belediyesi tarafından uygulanan asfalt dökümü ile ilgili olarak Toparlanıyoruz Hareketi Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ne dilekçe yaptı. Konuyla ilgili Toparlanıyoruz Hareketi’nden şu açıklama yapıldı:

“Girne Antik Limanı ve mendirek yürüyüş yolu tarihi eser kapsamında ve koruma altındadır. İlgili yasalar uyarınca, koruma altında bulunan bu bölgede yapılacak her türlü inşai faaliyetin de Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan alınan izin kapsamında yapılması gerekmektedir. Girne Belediyesi tarafından mendirekte yapılan asfalt dökümünün böyle bir izin kapsamında yapılıp yapılmadığı ise belirsizdir. Ülkemizdeki tarihi dokunun korunması ve yapılacak tüm iyileştirmelerin bu dokuyu bozmayacak şekilde olmasının denetlenmesi Anıtlar Yüksek Kurumu’nun sorumluluğuna girmektedir.

Bu bağlamda, konu ile ilgili Anıtlar Yüksek Kurulu’nun izni olup olmadığı, bir izin söz konusu değilse, yapılan işle ilgili bir işlem başlatıp başlatmadığı gibi hususlarının açıklığa kavuşturulması amacıyla bu başvuru yapılmıştır.

Toparlanıyoruz Hareketi

Comments

comments

Yazar Hakkında Tüm yazıları gör

Toparlanıyoruz