Toparlanıyoruz

Anayasaya aykırı Koordinasyon Ofisi Anlaşması tamam mı, devam mı?

koordinasyon

Toparlanıyoruz Hareketi olarak, geçmiş CTP BG – DP UG Hükümetinin Anayasa’ya aykırı bir şekilde yürürlüğe koymaya çalıştığı “Koordinsyon Ofisi Anlaşması” ile ilgili CTP – UBP hükümetini tavrını açıklamaya çağırıyoruz.

Hatırlanacağı üzere CTP BG – DP UG hükümeti “Koordinasyon Ofisi Anlaşması” olarak bilinen uluslararası anlaşmayı anayasayı çiğneyerek, meclisin iradesine sunmaksızın, bakanlar kurulu kararı ile yürürlüğe koymaya çalışmış ancak 70 civarında sivil toplum örgütünün ses getiren muhalefeti ile karşı karşıya kalmıştı. Bunun üzerine CTP BG – DP UG hükümeti sözkonusu anlaşmayı uygulamamış fakat hukuka aykırı kararını ortadan kaldıracak bir adım da atmamıştı.

Şimdi hükümette kendini “reform hükümeti” olarak ilan eden CTP BG – UBP Hükümeti bulunmaktadır. Bir önceki hükümet, aynen şu anki hükümet gibi, kendini reform hükümeti olarak ilan etmişti. Fakat yazdığı hükümet programına dahi uygun hareket etmedi. Madem ki mevcut hükümet kendisini reform hükümeti olarak ilan etmektedir o halde anayasayı çiğneyerek alınan bir bakanlar kurulu kararını iptal etmesi gerekmektedir.

Yeni kurulan hükümeti, diğer tüm hükümetleri takip ettiğimiz gibi, takip ediyoruz. Lafa karnımız toktur; icraat görmek istiyoruz ve hükümeti anayasaya aykırı kararla ilgili tavrını kamuoyuna açıklamaya davet ediyoruz.

Comments

comments

Yazar Hakkında Tüm yazıları gör

Toparlanıyoruz