Toparlanıyoruz

Koordinasyon Ofisi Anlaşması’nın yargısal denetimi için dava açılması önemli

Toparlanıyoruz Hareketi, Koordinasyon Ofisi Anlaşması’nın yargısal denetimden geçirilmesi için TDP milletvekili Zeki Çeler, TDP ve BKP bugün Yüksek İdare Mahkemesi’nde açılan dava ile ilgili açıklama yaptı. açıklama şöyle:
“Koordinasyon Ofisi Anlaşması’nın hangi ihtiyaca karşılık olarak imzalanmak istendiği hakkında hükümetten hiçbir zaman tatmin edici bir açıklama gelmemiştir. Bunun yanında, hükümetin yürürlüğe koymaya çalıştığı bu anlaşma, gençlerin ve engellilerin ihtiyaçlarını saptamak, plan, program ve proje üretmek gibi aslında KKTC hükümetinin uhdesinde olması gereken bazı görevleri Kıbrıs Türk halkının demokratik denetimine tabi olmayan bir başka hükümete, TC hükümetine aktarır durumdadır. Üstelik, Bakanlar Kurulu söz konusu anlaşmayı Anayasa’ya aykırı bir şekilde, Cumhuriyet Meclisi’ni devre dışı bırakarak yürürlüğe koymaya kalkışmıştır.

“Bu kabul edilmez durumu eleştiren bazı açıklamalar yapılmış olsa da, muhalefet yakın zamana kadar genelde hareketsiz kalmıştır. Ancak sivil toplum burada etkin bir muhalefet görevi yapmıştır. Gerek 66 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek gösterdikleri tepki ve sözkonusu anlaşmayı reddetiklerine dair açıklama gerekse Toparlanıyoruz Hareketi’nin yaptığı açıklamalar ve konunu yargı denetiminden geçirilmesi yönünde özellikle tüm milletvekillerine ayrı ayrı iletilen çağrının etkisiyle bir devinim yaratılmıştır. Sonuçta, bu konudaki duyarlılığını ve tepkisini zaten göstermiş olan TDP milletvekili Zeki Çeler ile siyasi partiler olarak TDP ve BKP, yargısal denetim konusunda sivil toplumun arzu ettiği yönde hareket etmiş ve söz konusu anlaşmayı yürürlüğe koymak amacıyla alınmış olan Bakalar Kurulu kararı hakkında bu gün dava açmışlardır. Kendilerine bu girişimlerinden ötürü teşekkür ederiz.”

Comments

comments

Yazar Hakkında Tüm yazıları gör

Toparlanıyoruz