Toparlanıyoruz

Özrü Denktaş ve Bakanlar Kurulu’nun tüm üyeleri dilemelidir

Toparlanıyoruz Hareketi, KTFF-TFF arasında yaşanan gelişmeler, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın açıklamaları ve Koordinasyon Andlaşması ile ilgili açıkla yaptı. Açıklama şöyle:

“CTP-BG ve DP-UG koalisyon hükümeti ve temsilcileri, Kıbrıs Türk halkının iradesinde herhangi bir karşılığı olmayan ve halkın kendi iradesine dayalı bir gelecek talebini kaale almayan icraatlara devam ediyorlar. Önce hükümet, Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ülkemizde “Koordinasyon Ofisi” açmasına izin veren ikili anlaşmayı kabul edip Meclis’e onaylatmadan, yani Anayasa’ya aykırı olarak yürürlüğe koydu. Bu konuda sivil toplumdan gelen şiddetli tepki, soru ve eleştirileri ise tamamen yanıtsız bıraktı. Bunun ardından Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nu (KTFF) devre dışı bırakan bir süreçle Türkiye Futbol Federasyonu’nu (TFF) Kıbrıs Türk futbolu adına girişimlerde bulunmaya davet etme inisiyatifi ve Sayın Denktaş’ın Kıbrıs Türk halkının iradesine saygı duymayan ve kurumlarını yok sayan açıklamaları geldi.

KTFF, Kıbrıs Türk futbolunun geleceği hakkında söz söyleme yetkisine sahip özerk bir kuruluştur. Hal böyleyken TFF, KTFF’na danışmadan, Kıbrıs Türk futbolunun geleceğini ilgilendiren girişimler yapabilmek için FIFA ile görüşme talebinde bulunmuştur. TFF tarafından atılan bu adımla KTFF yok sayılmıştır. Bu gerçeğe rağmen Başbakan Yardımcısı ve Spor Bakanı Serdar Denktaş TFF tarafından atılan bu adımı “muhteşem” olarak değerlendirmiş; bu yetmezmiş gibi, devre dışı bırakılan KTFF’nin durum karşısındaki eleştirileri için Türkiye’deki yetkililerden Kıbrıs Türk halkı adına özür dileyerek kendi halkı nezdinde gaf yapmaya devam etmiştir. Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın bu eylemlerinin halk iradesinde hiçbir karşılığı yoktur; tam tersine bunlar halkın özsaygısını zayıflatan eylemlerdir.

Buna ilaveten, Başbakan Serdar Denktaş’ın TFF-KTFF arasında yaşanan yetki krizini halklar arasında doğan bir kriz olarak yansıtmasını da bir başka talihsizlik olarak değerlendirmekteyiz. Sorun halklar arasında bir anlaşmazlık değil, Kıbrıs Türk halkının bir kurumunun, KTFF’nin  kaale alınmamasından kaynaklanan bir sorundur. Bu gerçeğe rağmen konuyu Sayın Denktaş’ın yaptığı gibi halklar arasında bir sorunmuş gibi resmetmek, halihazırda sağlıklı bir zeminde olmayan Türkiye ile ilişkilerimizi daha da bozacak olan bir yaklaşımdır.

Kısa bir süre önce Türkiye ile imzalanan “Koordinasyon Ofisi” anlaşması konusunda da benzer bir durum söz konusudur. Hükümet, bu uluslararası anlaşmayı Meclis iradesine başvurmadan yürürlüğe sokmuştur. TFF-KTFF meselesinde olduğu gibi burada da, Kıbrıs Türk halkının kendi iradesine dayalı bir gelecek talebinin ve bu doğrultuda yıllardır sürdürülmekte olan mücadelenin hiçe sayılması söz konusudur.

Dolayısıyla eğer dilenecek bir özür varsa, bu, başta Serdar Denktaş olmak üzere Bakanlar Kurulu’nun tüm üyelerinin Kıbrıs Türk halkından dilemesi gereken özürdür.”

Comments

comments

Yazar Hakkında Tüm yazıları gör

Toparlanıyoruz